Sigorta Broker’ini Tercih Etmek İçin En Önemli 5 Neden

2016-10-24 | 2441 defa gösterildi

*Sigorta Broker’ini Tercih Etmek İçin En Önemli 5 Neden

 

 

 

 

 

Tüketiciler arasında sigortayı direkt olarak sigorta şirketinden alınırsa, kâra geçilir diye yaygın bir görüş var. Peki bu gerçekten doğru mudur?

Adam Bishop da broker ile çalışmak avantajlı mı sorusunun cevabını merak etmiş ve bir grup tüketici arasında araştırma yapmış. Tüketicilere, onları direkt olarak sigortacıdan veya broker’dan hizmet satın almaya teşvik eden nedenleri ve sonuçları sıralamasını istemiş. Sonra da verilen bu cevaplar değerlendirilmiş ve analiz edilmiş. Gelin hep birlikte çıkan sonuçlara bir göz atalım.

Tüketiciler neden aracıları sevmez?

Öncelikle tüketicilerin aracılara yönelik çok yaygın bir ön yargıları olduğu bilinen bir gerçektir. Aracılar veya danışmanlar genellikle gereksiz üçüncü şahıslar olarak görünür. Geleneksel ve yaygın bir görüşe göre ise üçüncü şahıslar ekstra bütçe ve büyük ihtimalle hata anlamına da gelir. Bunun yanında bilinen sigorta şirketlerinin yaptığı reklamlar da tüketicileri direkt kendilerinden almaya yönlendirmektedirler. Bu durumda çoğu tüketiciye göre direkt sigorta yapmanın daha kârlı görünmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Peki, tüketiciler için aslında önemli olan nedir?

Tüketiciler, aşağıda sıralandığı gibi kendileri için öncelikli olan özellikleri belirlediler.

  1. Fiyat.
  2. Kolaylık.
  3. Hız.
  4. Huzur.
  5. Güvenlik.

Gelin bunların hepsini sırasıyla analiz edelim. Sayın Adam Bishop’un kullandığı değerlendirme sistemine göre poliçeyi, sigorta şirketinden veya bayisinden (acente) almak mı daha karlı, yoksa broker’dan almak mı daha karlı, hep birlikte bakalım.

1.Fiyat

İnanılanın aksine, broker’lerin verdiği fiyatların direkt alınan sigorta poliçelerine göre çok daha uygun olduğu sonucuna vardık.

Bunun sebebi ise sigortacıların, brokerler’a özel fiyatlar vermesinden kaynaklandığı söylenebilir. Tabi ki bu durumda brokerler neden özel ve daha düşük fiyat alıyorlar sorusu akıllara geliyordur.

Çok basit: Çünkü sigortacıların aldığı risk te çok daha düşüktür, çünkü brokerlerin müşterilerine en uygun paketi seçtiklerinden çok emindirler. Böylece müşteriler, sigorta poliçelerinin kapsamadığı hizmetleri sigortacılardan talep etmeye kalkamazlar. Sigortacılar bu durumda hem zaman hem de para kaybına uğramazlar ve brokerlere verdikleri daha düşük fiyatlara rağmen daha fazla kâra geçmiş olurlar.

Aracıyı aradan çıkarmak, inanılanın aksine bu durumda tüketiciye pekte kârlı gelen bir yatırım olarak görünmüyor!

2-Kolaylık

Araştırmaya katılan tüketiciler, başlangıçta ‘tabi ki direkt almak çok daha kârlı olur’ görüşü ile başladılar. Fakat iki opsiyonu da iyice öğrendikten, araştırdıktan ve denedikten sonar neredeyse hepsi de fikir değiştirdiler.

Online servisleri kullanan tüketiciler, telefon servislerine göre çok daha fazla memnun oldular. İlk alınan fiyat teklifinden sonra, gerek istenen bilgilerde gerekse de istenen değişiklikler de brokerlerini çok daha fazla hızlı geri dönüş yaptıkları ve müşterilerin onların sunduğu öneri ve servislerden daha fazla tatmin olduklari ortaya çıkmıştır. Özellikle de çok yaygın olmayan değişiklik isteklerinde brokerlerin sigortacılara kıyasla çok daha fazla öne çıktıklarını göstermiştir. Tabii brokerlerin zorlanmadan bu isteklere cevap verebilmeleri de tüketicilere büyük kolaylıklar sağlamıştır.

3.Hız

Hız konusuna gelince, sonuçlar neredeyse dengede ve eşit çıktı. Tüketicilerin ilk etapta istediği fiyat tekliflerini vermekte hem brokerler hem de direkt sigortacılar neredeyse ayni zamanda müşteriye geri dönüş yaptı.

Ama buradaki en büyük farklılık ilerleyen evrelerde ortaya çıktı. İş poliçeye yeni eklemelere ve değişikliklere gelince direkt sigortacıların call center larında ve yoğunluktan dolayı müşterilere her zaman gerekli ilgiyi gösteremeyen ve sigorta alanında zaten çokta fazla tecrübesi olmayan çalışanlar yüzünden sigorta şirketleri brokerlere göre çok geride kaldı. Tüketiciler bu durumda  istedikleri değişiklikleri daha hızlı yerine getiren, kendilerine yerinde öneriler yapan, ve kendilerine zaman kazandıran brokerleri çok daha yeterli buldu

Başlangıçta hız ve kolaylık bakımından çok bir fark göstermeyen sonuçlar, durum poliçeyi baştan sona tamamlamak , gerekli değişiklikleri yapmak ve yürürlüğe sokma aşamalarına gelince direkt sigorta şirketleri bayağı geride kalmış oldu.

4. Huzur

Burada birkaç sürprizle karşılaşıldı. Poliçeleri kontrol etmede, müşterileri eğitme konusunda ve isteklerini karşılayabilecek poliçelerin içerikleri konusunda müşterileri bilgilendirme konusunda brokerler sigortacılara göre çok daha başarılı ve bilgiliydi.

Direkt sigorta işlemleri geçmişte çok daha fazla verimli olmasına rağmen, şu anda durum tam tersine döndü. Direkt sigorta şirketleri, iş yüklerini minimuma indirgeyebilmek için karşılaştırma aşamalarını tüketicinin kendisine yaptırmaya başladı. Bu durum da servis kalitelerini düşürmelerine ve tüketicinin kendisi için en doğru poliçeyi seçme riskini yükseltmesine neden oldu.

En iyi direkt sigorta işlemleri genellikle düşük riskli sigorta poliçeleri için mükemmel denecek kadar iyi çalıştığı söylenebilir, fakat maalesef biraz daha karmaşık ve standart dışı işlemler için bunu söylemek pekte mümkün değil. Maalesef odak noktasının düşük riskli poliçeler olması sebebiyle geriye kalan poliçeler biraz sahipsiz bırakılmış durumda. Brokerler de tam bu noktada devreye giriyor ve bu eksikliği gidermede çok büyük rol oynuyor.

5. Güvenlik

Bu nokta test edilmesi en zor noktalardan bir tanesiydi ve büyük bir kısmını teknik bölümümüzün araştırması gerekti. 

Direkt sigorta şirketleri Internet üzerinden yapılan işlemlerde genel güvenlik yönetmeliğine sadık kalmış ve tüm gereksinimleri de yerine getirdikleri görülmüştür. Bunun yanında bazı broker lerin sigortacılara göre gerek yazılım eksikliğinden gerekse de teknik departman konularındaki eksikliklerinden dolayı sigortacılara göre biraz geride oldukları görüldü.

Fakat iş telefona gelince , tamamen farklı bir hikaye ile karşılaştık. Brokerlerin spesifik sorularda çok daha bilgili olduğunu gördük. Birebir gerçek insanlarla konuşmanın tüketicilerde daha büyük bir güven uyandırdığı ve kendilerini daha güvenli ellerde hissettikleri görüldü.

Kişisel bilgilerin güvenliği konusunda hem direkt servislerin hem de brokerler in yöntemleri yeterince iyi olmasına rağmen brokerler in verdiği kişisel güven duygusu sigortacılara göre çok daha yüksekti.

Özetlemek gerekirse...

Peki kim kazandı dersiniz? Sigorta Brokerleri mi yoksa Direkt sigorta Şirketleri mi?

  1. Fiyat. [Broker]
  2. Kolaylık. [Broker!]
  3. Hız. [Sonuçlar neredeyse eşit olmasına rağmen, tüketiciler diğer noktaların etkisi altında kalarak yine Broker dedi]
  4. Huzur. [Broker]
  5. Güvenlik. [Broker]


Sonuç

Bu makalede tüketicilerin ‘ direkt almak çok daha iyi’ bakış açısını masaya yatırdık ve broker ile direkt sigortacıları karşılaştırdık.

Tatbiki sizde takdir edersiniz ki her web sitesini ve her sigorta sınıfını tek tek incelememize pek olanak yoktu. Fakat buna rağmen aldığımız sonuçlar kesinlikle tatmin edici ve kesindi.

Gelenekçi, görenekçi ve yeniliğe çok açık olmayan görüşlere  göre broker kullanmak fazladan fiyata eklemek olarak görülmesine rağmen RiskHeads adlı web sitesi önderliğinde yapılan araştırmaya göre durum pekte öyle değil. Özellikle de iş çok fazla sıradan olmayan ve farklı sigorta paketlerine gelince brokerlerin her konuda direkt sigortacılara kıyasla çok daha avantajlı olduğu bu araştırmayla ortaya koyulmuştur.

RiskHeads web sitesinden Adam Bishop diyor ki “ bizim önerimiz brokerinize güvenmeniz ve rahat hayatnıza devam ederken doğru sigorta poliçesini sizin için seçmesine ve sizi güvende tutmasına izin vermenizdir.”

Adam Bishop brokerlerin sigorta poliçenizde karşılaşacağınız sorunları minimuma , hatta sıfıra indirgemek için her türlü adımı atacağından çok emin.

Sonuç olarak Broker ile çalışmanın avantajları ile ilgili halen daha kafanıda soru işareti mi var?  Bizimle iletişime geçin. Birlikte sizin için doğru sigorta paketini ve sigorta şirketini belirleyelim.

Kaynak: Top 5 Reasons Why Consumers Should Use an Insurance Broker or IFA | RiskHeads

 

 

Hemen Trafik Sigortası ve Kasko Teklifi almak için tıklayın