Senetle Araba Satışı Yapan Firmalar

2017-02-20 | 3997 defa gösterildi

Araba ihtiyacının her geçen gün arttığı ülkemizde, satın alma anlamında birçok pratik yollar da geliştirilmiştir. Herhangi bir galericiden dilediğiniz aracı senet ile alabilirsiniz. Ek dosya masrafları ve banka kredileri ile uğraşmadan, güvenilir bir galeriden senetle araba satın alabilmeniz mümkün.

Senetle araba satanlar olarak açtığımız konu başlığımızda, hangi illerde ve bu illerin hangi bölgelerinde güvenilir senetle araba satan yerlerin olduğuna bir göz atacağız.

Öncelikle, Türkiye’nin tüm bölgelerinde bu yöntem ile araba sahibi olma ve araba satma artık en bilindik ve en rastlanan yol oldu. Sıfır ya da 2. El araba satın almak isteyen kişilerin %20’ye yakını bu yolu seçmektedir. Ve görünen o ki önümüzdeki yıllarda, bu yol ile araba sahibi olacakların oranı daha da artacaktır. Peki, senetle arabayı kimler satar ve nerelerde satar?

Ülkemizde, birçok galerici senetle araba satmaktadır. Orta ya da büyük ölçekteki galericilerden sadece birkaç işlem ile senetle araba alımı yapabilirsiniz. Daha önceki yazılarımızda bu işlemlerden bahsetmiş ve izleyeceğiniz yolu anlatmıştık. Dilerseniz Senetle Araba Nasıl alınır başlığımızdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Galericiler genelde aynı fiyat aralığı ile size ürünlerini sunar. Ama buradaki fark faiz oranının farklı yansıtılmasıdır. Her galerici, anlaşmalı olduğu bankadan çekeceği faiz oranında aracınızdaki senede yansıtır. Galericilerin hepsini dolaşmak yerine en güvenilir ve bu alanda güven veren yerleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. İlk gittiğiniz galericiden satın alma opsiyonunu değerlendirmeden, diğerlerine de giderek seçeneklerinizi arttırabilirsiniz.

Galericilerin yanı sıra, küçük ya da orta ölçekli esnaf kuruluşlarından da bu yol ile araç satın alabilirsiniz. Noter huzurunda imzalayacağınız birkaç belge dışında sizi uğraştıracak bir durum ile karşılaşmayacaksınız.

Tüm bunların yanında, internet üzerinden galericilik faaliyeti yürüten bazı sitelere kendi araçlarını koyan kişiler ile de birebir hiçbir aracı olmadan senetle araç satın alabilirsiniz. Bu durumda, bu kişiler kendi adlarına bankalardan ya da factoring kuruluşlarından kredi çekerler ve aracınıza ortak olurlar. Senet tarihiniz bittikten sonra ise, ortaklıklarını fesh ederek aracınızı size teslim ederler.